KLubture anbefalet for familier med børnehavebørn på 5-6 år
På denne side finder du de klubture, som er velegnet for familier med de børnehavebørn, som godt kan være på ski i de nomale 3 timer, modsat de helt små 3-4 år, som kun har 1,5 times træning. Til gengæld vil der forsat være to instruktører på holdene, som normalt har 7-8 deltagere. På disse ture vil aldersgruppen 7-12 år også deltage, og når turene bliver større, så tager vi også familier med teenagere med.
Uge 2 – Trysil – Skiteam og Raceteam
Tilmelding åbner juni måned 2023 - Denne tur er målrettet skiløbere over 6 år der ønsker intensiv træning frem mod Sjællandskredsmesterskaberne i uge 3.
Find out more »Uge 3/4 – Branäs i Sverige – billige 4,5 dage for børnefamilier
Tilmelding åbner i juli måned - Skiglæde - skiglæde - skiglæde
Billig skitur, som er åben for alle, men med særligt fokus på de mindre børn og begyndere.
Uge (4) 5 – Branäs i Sverige – Billige 4,5 dage for børnefamilier
Tilmelding åbner juni 2023 - Skiglæde - skiglæde - skiglæde
Billig skitur, som er åben for alle, men med særligt fokus på de mindre børn og begyndere.
Fælles klubtur med Århus Skiklub og åben for andre skiklubber under DSKIF
Find out more »Uge 4 – Trysil – Skiteam og Raceteam
Tilmelding åbner juni måned 2023 - Denne tur er målrettet skiløbere over 6 år der ønsker intensiv træning i kombination med Sjællandskredsmesterskaberne i uge 3.
Find out more »Uge 7 – Trysil – Vinterferie for hele familien med Skisportstræning
Tilmelding åbner juni måned 2023 - Denne tur en familietur for børnefamilier med børn i alle aldre, der gerne vil ha´ det sjovt og samtidig blive bedre skiløbere. Turen er god for familier med børn og voksne på forskellige skiniveau, da der tilbydes skiundervisning på alle niveauer. Turen giver mulighed for at øvede og erfarne kan træne og dyrke skiløbet som en sport.
Find out more »Uge 7 – Hafjell, Norge – Stor bred klubtur for familier med børn og unge
Her kommer en stor familietur til Hafjell i uge, hvor vi skal bo i moderne lejligheder på toppen af fjellet. Der vil også være fokus på de helt små børn […]
Find out more »Uge 8 – Trysil – Vinterferie for hele familien med Skisportstræning
Tilmelding åbner juni måned 2023 Denne tur en familietur for børnefamilier med børn i alle aldre, der gerne vil ha´ det sjovt og samtidig blive bedre skiløbere. Turen er god for familier med børn og voksne på forskellige skiniveauer, da der tilbydes skiundervisning på alle niveauer. Turen giver mulighed for at øvende og erfarne kan træne og dyrke skiløbet som en sport.
Find out more »Uge 10 – Sälen – Familie og skiteam tur med fokus på børneundervisning og skisport undervisning for hele familien
Tilmelding åbner juni måned 2023 Skiklubbens uge 10 tur til Sälen er for familierne, der har børn og unge på alle niveauer, som elsker skiløbet!
Sälen er et fantastisk skiområde for nybegyndere og børn, med suveræne muligheder for dem, der er ved at lære at stå på ski. Men når det er sagt, så er der også rig mulighed for at blive udfordret som erfaren skiløber, både med off-piste muligheder, flere parkmuligheder og Sveriges stejleste pister Väggen på Hundfjället.
Find out more »Uge 11 – Åre/Bjørnen, Sverige – Prisvenlig ture med tog og 4 eller 8 dages alpint skiløb
Tilmelding åbner juni måned 2023 Prisvenlig ture til Åre i Sverige, 4 dage eller 8 dage på ski
Denne tur går til Åre–Björnen med direkte adgang til Åre området og langrends løjper lige udenfor døren. Ankom udhvilet, højt mod nord hos den gode sne.
Fælles klubtur med Århus Skiklub og åben for andre skiklubber under DSKIF
Find out more »Uge 13 – Trysil – Påsketur for Skiteam og Raceteam
Åbner for tilmelding juli 2023 Afslutningstur for Skiteam og Raceteam
Find out more »Uge 13 – Åre/Bjørnen, Sverige – Prisvenlig påsketure med tog 8 dages alpint skiløb
Tilmelding åbner juni måned 2023 Prisvenlig ture til Åre i Sverige, 4 dage eller 8 dage på ski
Denne tur går til Åre–Björnen med direkte adgang til Åre området og langrends løjper lige udenfor døren. Ankom udhvilet, højt mod nord hos den gode sne.
Fælles klubtur med Århus Skiklub og åben for andre skiklubber under DSKIF
Find out more »