Langrends week-end 4-6 November til Torsby tunnelen
Turen for den entusastiske skiløber der bare ikke kan vente med at kører på sne!!
Instruktion af skiklubbens langrendsinstruktør Peter Nabe og Danmarksmester Tina Wallenstrøm!

Torsby Tunnelen ligger ca 7 timer fra København – vi tager afsted fredag eftermiddag og hjem søndag
Turen er for letøvede og erfarne skiløbere. Skitunnelen er perfekt for dig som vil komme i form, teste det nyeste udstyr, forbedre teknikken eller bare have et effektivt træningspas.
Turen er med instruktion (skøjt og klassisk) i hold af min. 4 og lektioner af 75 min. Undervisningen varetages af skiklubbens langrendsinstruktør Peter Nabe og Danmarksmester Tina Wallenstrøm.
Vi har undervisning lørdag og søndag, der tilrettelægges efter niveu. Vi tilstræber høj grad af socialt samvær på og udenfor løjpen 🙂
Transporttiden i bil er ca. 7 timer. Vi koordinerer samkørsel. Skriv i kommenatarfeltet om du har bil og hvor mange ekstra personer du kan tage med eller om du ønsker et lift og om du medbringer egne ski.
Vi bor godt på hotel Sahlstromgården https://sahlstromsgarden.se/, hvor vi spiser morgen- og aftensmad. På hotellet er der sauna som kan benyttes mod betaling.
Torsby skitunnel er en ca. 1,3 km skiløjpe indendørs med en konstant temperatur på ca -3 grader celcius. Tunneln er 8 m bred og 4 m høj og følger terrænet med god mulighed for at træne både op- og nedad bakke.
Bemærk denne tur er ikke omfattet af rejsegarantifonden.
Målgruppe | Fra letøvede langrendsløbere |
Skitræning | 2* 75 min fordelt på lørdag og søndag |
Rejseperiode | 4-6 November 2022 |
Ophold/transport | Kør selv - mulighed for samkørsel |